Новинка:


ТЕХНОЛОГІЯ ШТРИХОВОГО КОДУВАННЯ

Для ефективного управління великими бібліотечними фондами необхідні дієві інструменти. Таким інструментом є технології автоматичної ідентифікації.
До них відносяться:
 • технологія штрихового кодування,
 • електромагнітні протикрадіжні системи
 • технологія автоматичної безконтактної ідентифікації об'єктів за допомогою радіочастотного каналу зв'язку (RFID).
Штрих-код - це графічна мітка, в якій за певними правилами закодована інформація. Зазвичай, це алфавітно-цифровий код-ідентифікатор. Він корисний лише тоді, коли організований повноцінний обмін даними між відділом книговидачі і використовуваною комп'ютерною системою.
Для впровадження нової технології обслуговування необхідна наявність наступних обов'язкових умов:
 • Занесення всього фонду бібліотеки в електронний каталог,
 • Штрих-кодування фонду, в першу чергу найбільш використовуваної його частини,
 • Впровадження електронного читацького квитка і формуляра,
 • Технічне оснащення бібліотеки,
 • Підготовка співробітників бібліотеки до роботи в умовах нової технології.
У технології штрихового кодування можна виділити наступні основні етапи:
 • Створення штрих-коду за допомогою спеціального програмного забезпечення,
 • Вивід на друк,
 • Маркування видань штрихкодом.
Зображення штрих-кодової мітки створюють на ПК за допомогою спеціалізованих шрифтів. Крім зображення штрихового коду на макеті етикетки може бути присутнім додаткова текстова та графічна інформація, призначена для1 прочитання людиною. Для друку етикеток використовуються термо і термотрансферні принтери .
У бібліотеках можливе застосування 3-х видів нанесення штрих-кодів. По-перше, роздруківка етикеток зі штрих-кодом безпосередньо з АБІС, яка використовується в бібліотеці. Багато програм мають можливість виведення на друк штрих-кодових позначок. В АІБС ІРБІС така можливість передбачена, починаючи з версії 2004.1. По-друге, використання при створенні штрих-кодів спеціальної програми, що поставляється разом з обладнанням для штрих-кодування. По-третє, покупка наклейок з уже нанесеним штрих-кодом, подальша маркування фонду та занесення номера штрих-коду у відповідне поле записів ЕК. Основна вимога до штрих-кодами - унікальність їх номерів.
Для зчитування завданих штрих-кодів використовують спеціальні сканери 2.
При цьому не обов'язковий безпосередній контакт сканера з самим штрих-кодом: максимальна відстань зчитування може змінюватися в залежності від моделі сканера від 20 до 300 мм. Сканер розпізнає і зчитує штрих-код, переводить дані в електронний вигляд і передає для подальшої обробки в ПК безпосередньо в використовуване програмне забезпечення.
Для того, щоб під час автоматизованої книговидачі читач розписався за взяту літературу, необхідно роздрукувати чек. Для цього застосовуються POS-принтери - пристрої для надійної друку будь-яких3 типів чеків і квитанцій. При друку чека принтер паралельно здійснює друк журналу - контрольної стрічки.
При наявності професійної АБІС від впровадження технології штрих-кодування виграють всі: і бібліотекарі, і читачі. За рахунок зменшення числа ручних операцій збільшується швидкість роботи і зменшується кількість помилок, поліпшується рівень обслуговування - видача/прийом літератури відбувається швидше. За рахунок оперативного отримання інформації про наявність літератури в бібліотеці, прискорення процесу інвентаризації, підвищується ефективність обліку та управління фондами.
Авторські права © 2020 Матрикс Пресс. Усі права захищені.
Joomla! — безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU Загальна Публічна Ліцензія.
2006-2012 © Український переклад Joomla! Україна.