Новинка:
ІРБІС ІМІДЖ-КАТАЛОГ –
Новий продукт сімейства ІРБІС

Імідж-каталог – найбільш ефективний спосіб представлення в електронному вигляді карточних каталогів великого обсягу, що не відображені в електронному каталозі.
Однак більшість існуючих рішень для створення імідж-каталогів будуються на основі індексування карточних роздільників. Картки паперових каталогів представлені в них у вигляді образів (нерозпізнаних текстів). У таких імідж-каталогах автоматизований пошук можливий лише з точністю до каталожного роздільника. Для пошуку потрібних видань читач змушений керуватись особистими гіпотезами про те, які назви мають ці книги або журнали, і проводити бібліографічний пошук. Цей спосіб мало відрізняється від пошуку в традиційному паперовому каталозі та лишається для більшості читачів складним завданням. Недоліками такого каталогу для професіоналів бібліотечної справи є неможливість його інтеграції до електронного  каталогу.
ІРБІС ІМІДЖ-КАТАЛОГ принципово відрізняється від інших імідж-каталогів. Він базується на двох основних інструментах:
 • автоматичне (“на льоту”) розпізнавання сканованих образів каталожних карток з використанням технології компанії ABBYY. Продукт ABBYY FineReader Engine – сучасний засіб для включення до Windows-додатків технологій розпізнавання друкованих текстів, рукописних символів, міток та штрих-кодів.
ABBYY FineReader Engine  - набір бібліотек (DLL), що динамічно підключаються. Інтерфейс прикладного програмування (API) FineReader Engine підтримує стандарт COM і дозволяє створювати додатки у середовищах розробки C/C++, Visual Basic та інших, що підтримують COM-компоненти. ABBYY FineReader Engine містить всі основні функції системи (сканування та розпізнавання) і при цьому не має графічного користувацького інтерфейсу. Але у даному випадку наявності користувацького інтерфейсу і не вимагається.
 • повнотекстовий ранжируваний пошук за технологією ІРБІС64 Повнотекстові бази даних.

Особливості ІРБІС ІМІДЖ-КАТАЛОГУ, що відрізняють його від аналогічних продуктів:

 • не висувається жодних вимог до порядку сканування і розташування образів каталожних карток (тобто цей порядок може бути довільним),
 • на основі розпізнаного тексту каталожних карток реалізується повнотекстовий пошук (з ранжируванням результатів, з урахуванням близькості слів, морфології та ін.), який, включає можливості як бібліографічного пошуку для професіоналів, так і можливості повноцінного тематичного пошуку,
 • база даних ІМІДЖ-КАТАЛОГУ інтегрована в технології повноцінного електронного каталогу, а саме – в технології АРМів Каталогізатор і Книговидача ІРБІС 64, що дозволяє здійснювати введення структурованих даних, корегування розпізнаних даних, видалення записів, бронювання, видачу, повернення, подовження та ін.
На основі саме такої технології створено Імідж-каталог ДПНТБ Росії. «Мне кажется, что объединение усилий компании ABBYY и Государственной публичной научно-технической библиотеки России привело к созданию принципиально нового подхода к автоматизации технологий обработки документов. Программные продукты ABBYY и Система автоматизации библиотек ИРБИС не только хорошо стыкуются, но и придают смысл изображениям, обеспечивая возможность полностью отказаться от хранения больших объемов документов», - вважає Б. І. Маршак - перший заступник генерального директора з наукової роботи та інформатизації ДПНТБ Росії, виконавчий директор Міжнародної асоціації ЕБНІТ.
Для створення і ведення ІМІДЖ-КАТАЛОГУ на основі ІРБІС необхідне виконання наступних робіт:
 1. Сканування карткового каталогу.  Ця задача ніяк не пов’язана з АБІС ІРБІС. Для виконання такої роботи своїми силами потрібно мати спеціальне обладнання – швидкісний сканер. Вимоги до сканування. Образ однієї каталожної картки (КК) має представляти собою один файл - при односторонньому скануванні, або два файли (з пов’язаними іменами) – при двосторонньому скануванні (наприклад: Q00001.jpg – лицьова сторона та W00001.jpg – зворотна). Сканування обох боків має сенс, коли на звороті КК присутня потрібна інформація (наприклад, інвентарні номери). Найбільш переважним графічним форматом для образу КК є JPEG. При скануванні слід застосовувати сіру шкалу, з якістю 200 або 300 dpi. При виборі якості (200 або 300 dpi) слід, перш за все, керуватись обсягом зовнішньої пам’яті (дискового простору), яку будуть займати образи КК. Файл JPEG з образом одної КК (лицевої сторони) при якості 200 dpi має обсяг приблизно 40-50 Кб, а при якості 300 dpi – 80-100 Кб.
 2. Створення БД ІМІДЖ-КАТАЛОГУ на основі розпізнавання образів КК. Для виконання цієї роботи необхідне програмне забезпечення ІРБІС (АРМ Адміністратор ІРБІС64 ПБД з функцією розпізнавання) та ліцензія на розпізнавання (від фірми ABBYY). Ці складові можна придбати в офіційного представника розробників в Україні – фірмі «Матрікс Прес». Робота полягає у повністю пакетній обробці (разовій) (не містить ніяких ручних операцій). Час виконання визначається обсягом масиву КК та швидкістю розпізнавання однієї КК. Час розпізнавання однієї КК на комп’ютері з середніми показниками (2 Гб ОЗУ, 2.4 Ггц) складає приблизно 1.5-2 сек. Рукописні КК і позначки в загальному випадку не розпізнаються.
 3. Ведення ІМІДЖ-КАТАЛОГУ. Для поточної роботи з ІМІДЖ-КАТАЛОГОМ необхідні наступні програмні модулі ІРБІС:
  • АРМ Читач ІМІДЖ-КАТАЛОГУ – оригінальний модуль, адресований кінцевому користувачу, призначений для пошуку в ІМІДЖ-КАТАЛОЗІ та формування замовлення на книговидачу;
  • АРМ Каталогізатор ІРБІС64 – для виконання функцій каталогізації (введення структурованих даних, корегування розпізнаних даних, вилучення записів і т.п.);
  • АРМ Книговидача ІРБІС64 - для ведення операцій книговидачі (замовлення, бронювання, видачі, повернення, подовження і т.п.) в ІМІДЖ-КАТАЛОЗІ;
  • TCP/IP Сервер БД ІРБІС64 – необхідний у разі використання будь-якого з трьох попередніх модулів;
  • Web-шлюз для ІМІДЖ-КАТАЛОГУ – для доступу до БД ІМІДЖ-КАТАЛОГУ за технологією WWW.
Подивитись як працює імідж-каталог ДПНТБ Росії можна на сайті:    http://www.gpntb.ru.
За консультаціями і з питань придбання звертайтеся до фірми «Матрікс Прес»: тел. (044) 587-52-7, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
121

Підготувала Тетяна Березна за матеріалами сайтів:
http://www.abbyy.ru
http://www.elnit.org
Авторські права © 2020 Матрикс Пресс. Усі права захищені.
Joomla! — безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU Загальна Публічна Ліцензія.
2006-2012 © Український переклад Joomla! Україна.